About OFBF

Connect

What's this?
Have Any Questions?

Visit the FAQ to learn more about Ohio Farm Bureau's structure, members and purpose.

OFBF Leaders

  • John C. "Jack" Fisher

    Executive Vice President

    Fisher holds bachelor's and master's degrees from Ohio State University and a master's from Ball State. He was deputy director of the Ohio Department of Agriculture, director of the Illinois Corn Growers Association and Marketing Board, executive director of governmental affairs and commodities for Illinois Farm Bureau and was plant manager for the popcorn division of Wyandot, Inc.

  • Steve Hirsch

    President

    Hirsch was elected president in 2011 and previously served as first vice president. He represents District 15 members in Fairfield, Hocking, Pickaway and Ross counties. He and his family produce apples, peaches, grapes, strawberries, and other fruits and operate a retail farm market and a cider pressing facility. He holds a business administration degree from the University of Dayton.

  • Frank Burkett, III

    First Vice President

    Burkett represents District 9 members in Columbiana, Mahoning, Portage and Stark counties.

  • Bill Patterson

    Treasurer

    Patterson represents District 4 members in Ashtabula, Geauga, Lake and Trumbull counties.

  • Chris Weaver

    District 1 Trustee

    Weaver represents members in Defiance, Fulton, Henry and Williams counties.

  • Daryl L. Knipp

    District 2 Trustee

    Knipp represents members in Lucas, Ottawa, Sandusky and Wood counties.

  • Al DiVencenzo

    District 3 Trustee

    DiVencenzo represents members in Cuyahoga, Erie, Huron and Lorain counties.

  • Michael Poling

    District 5 Trustee

    Poling represents members in Allen, Paulding, Putnam and Van Wert counties.

  • Paul A. Harrison

    District 6 Trustee

    Harrison represents members in Hancock, Hardin, Seneca and Wyandot counties.

  • Cy Prettyman

    District 7 Trustee

    Prettyman represents members in Crawford, Marion, Morrow and Richland counties.

  • Roger Baker

    District 8 Trustee

    Baker represents members in Ashland, Medina, Summit and Wayne counties.

  • Mike Bensman

    District 10 Trustee

    Bensman represents members in Auglaize, Logan, Mercer and Shelby counties.

  • Katherine Harrison

    District 11 Trustee

    Harrison represents members in Delaware, Franklin, Madison and Union counties.

  • Paul Davidson

    District 12 Trustee

    Davidson represents members in Coshocton, Holmes, Knox and Licking counties.

  • Jerry Lahmers

    District 13 Trustee

    Lahmers represents members in Carroll, Harrison, Jefferson and Tuscarawas counties.

  • Bill Waddle

    District 14 Trustee

    Waddle represents members in Champaign, Clark, Darke and Miami counties.

  • James Swingle

    District 16 Trustee

    Swingle represents members in Guernsey, Morgan, Muskingum and Perry counties.

  • Al Miller

    District 17 Trustee

    Miller represents members in Belmont, Monroe, Noble and Washington counties.

  • Lane Osswald

    District 18 Trustee

    Osswald represents members in Butler, Hamilton, Montgomery and Preble counties.

  • John Mossbarger

    District 19 Trustee

    Mossbarger represents members in Clinton, Fayette, Greene and Warren counties.

  • Craig Adams

    District 20 Trustee

    Adams represents members in Adams, Brown, Clermont and Highland counties.

  • Tim R. Williams

    District 21 Trustee

    Williams represents members in Jackson/Vinton, Pike and Scioto counties.

  • Karin Bright

    District 22 Trustee

    Bright represents members in Athens, Gallia, Lawrence and Meigs counties.

  • Patty DeBruin

    Regional Trustee

    DeBruin represents members in Athens, Belmont, Coshocton, Fairfield, Gallia, Guernsey, Hocking, Holmes, Jackson/Vinton, Knox, Lawrence, Licking, Meigs, Monroe, Morgan, Muskingum, Noble, Perry, Pickaway, Pike, Ross, Scioto and Washington counties.

  • Pamela Haley

    Regional Trustee

    Haley represents members in Ashland, Ashtabula, Carroll, Columbiana, Cuyahoga, Erie, Geauga, Harrison, Huron, Jefferson, Lake, Lorain, Mahoning, Medina, Portage, Trumbull, Tuscarawas, Stark, Summit, and Wayne counties.

  • Eddie Lou Meimer

    Regional Trustee

    Meimer represents members in Allen, Auglaize, Crawford, Defiance, Fulton, Hancock, Hardin, Henry, Logan, Lucas, Marion, Mercer, Morrow, Ottawa, Paulding, Putnam, Richland, Sandusky, Seneca, Shelby, Van Wert, Williams, Wood and Wyandot counties.

  • Andra Troyer

    Regional Trustee

    Troyer represents members in Adams, Brown, Butler, Clark, Clinton, Clermont, Champaign, Darke, Delaware, Fayette, Franklin, Greene, Hamilton, Highland, Madison, Miami, Montgomery, Preble, Union and Warren counties.